´╗┐

Establish the Geo-Database on ecological health of the military sites (Mongolsko - SR)

Stav projektu:
ukon─Źen├Ż
Program:
NATO PROGRAMME Science for Peace and Security
Akronym:
GEODATABASE
Cie─ż:

Hlavn├Żm cie─żom projektu je vytvori┼ą ch├Żbaj├║cu geodatab├ízu vojensk├Żch are├ílov (s d├┤razom na ─Źinnos┼ą b├Żvalej sovietskej arm├ídy) na ├║zem├ş Mongolska, s inform├íciami t├Żkaj├║cimi sa ich pr├şpadn├ęho negat├şvneho vplyvu na ┼żivotn├ę prostredie v jednotliv├Żch dotknut├Żch ├║zemiach. Hlavn├Ż cie─ż projektu je rozdelen├Ż na 4 z├íkladn├ę ciele, ktor├ę s├║ z├írove┼ł hlavn├Żmi aktivitami projektu.

Aktivity:

1. Obozn├ími┼ą mongolsk├Żch expertov s medzin├írodnou praxou v oblasti metodol├│gie prieskumn├Żch pr├íc s cie─żom identifik├ície ekologick├ęho stavu v oblasti vojensk├Żch are├ílov. a) ┼átudijn├í cesta mongolsk├Żch expertov na ├║zem├ş Slovenskej republiky s cie─żom obozn├ími┼ą sa s met├│dami prieskumu vojensk├Żch ├║zem├ş. b) Liter├írny preh─żad dostupn├Żch met├│d so zameran├şm na prieskumn├ę pr├íce s d├┤razom na vojensk├ę are├íly. c) Obozn├ímenie sa s laborat├│rnymi postupmi a met├│dami na stanovenie zne─Źistenia vojensk├Żch are├ílov na z├íklade sk├║senosti slovensk├Żch expertov. 2. Vytvori┼ą GeoDatab├ízu na zhodnotenie ekologickej situ├ície vzniknutej v d├┤sledku ─Źinnosti Sovietskej arm├ídy v priebehu rokov 1970 ÔÇô 1990. a) Vytvorenie GeoDatab├ízy (dizajn, vstupn├ę d├íta). b) Testovania prototypu GeoDatab├ízy. c) Vkladanie d├ít a kontrola kvality GeoDatab├ízy. 3. Zisti┼ą a zhodnoti┼ą ├║rove┼ł kontamin├ície na ├║zemiach po┼íkoden├Żch vojenskou ─Źinnos┼ąou. a) Realiz├ícia tr├ęningu mongolsk├Żch ┼ípecialistov pod veden├şm slovensk├Żch expertov na vybran├Żch vojensk├Żch lokalit├ích po┼íkoden├Żch ─Źinnos┼ąou Sovietskej arm├ídy v Mongolsku so zameran├şm na prie-skum a monitoring. b) Vytvorenie spolo─Źnej metodiky na prieskum a monitoring p├┤dy, horninov├ęho prostredia a podzemnej vody na lokalit├ích po┼íkoden├Żch ─Źinnos┼ąou sovietskej a mongolskej arm├ídy. c) Odber vzoriek p├┤dy a podzemnej vody, vizu├ílna identifik├ícia a odhad ├║rovne zne─Źistenia d) Laborat├│rne anal├Żzy p├┤dy a podzemnej vody s cie─żom ur─Źenie stup┼ła kontamin├ície e) Zostrojenie m├íp (vytvorenie GIS vrstiev) so zameran├şm na kontamin├íciu a po┼íkodenie ├║zem├ş v oblasti vojensk├Żch are├ílov Mongolska. 4. Pripravi┼ą strategick├Ż dokument pre dekontamin├íciu a rehabilit├íciu ├║zem├ş po┼íkoden├Żch ─Źinnos┼ąou SA na ├║zem├ş Mongolska. a) ┼átudijn├í cesta mongolsk├Żch expertov na ├║zem├ş Slovenskej republiky s cie─żom obozn├ímenia sa s inovat├şvnymi met├│dami na dekontamin├íciu a rehabilit├íciu ├║zem├ş po┼íkoden├Żch ─Źinnos┼ąou sovietskych vojsk. b) Vytvorenie Mana┼żment pl├ínu ako strategick├ęho dokumentu na dekontamin├íciu a rehabilit├íciu po┼íkoden├Żch vojensk├Żch lokal├şt na ├║zem├ş Mongolska.

V├Żstupy:

1. Liter├írny preh─żad dostupn├Żch met├│d so zameran├şm na prieskumn├ę pr├íce s d├┤razom na vojensk├ę are├íly. 2. GeoDatab├íza vojensk├Żch are├ílov. 3. Metodika na prieskum a monitoring p├┤dy, horninov├ęho prostredia a podzemnej vody na lokalit├ích po┼íkoden├Żch ─Źinnos┼ąou sovietskej a mongolskej arm├ídy. 4. V├Żsledky laborat├│rnych anal├Żz p├┤dy a podzemnej vody s cie─żom ur─Źenie stup┼ła kontamin├ície. 5. Mapy (GIS vrstvy) so zameran├şm na kontamin├íciu a po┼íkodenie ├║zem├ş v oblasti vojensk├Żch are├ílov Mongolska. 6. Odhad ├║rovne kontamin├ície a degrad├ície vojensk├Żch are├ílov a ich bezprostredn├ęho okolia. 7. Mana┼żment pl├ín ako strategick├Ż dokument na dekontamin├íciu a rehabilit├íciu po┼íkoden├Żch vojensk├Żch lokal├şt na ├║zem├ş Mongolska.

Kontaktná osoba:
Ing. Katar├şna Pal├║chov├í